Kokrhání od Kohoutova.

Dějiny Královédvorského trampingu

Myslím, že nemá cenu se rozepisovat o tom jak, kde a proč tramping vznikl. Různé knihy, články a glosy na toto téma jsou již napsány a tedy bych nepřišel s ničím novým. Budu se tudíž zabývat ponejvíce trampingem na Královédvorsku a  okolním trampingem na něj různě navazujícím. Mé poděkování patří v první řadě kamarádům a to i těm, kteří již bohužel nejsou mezi námi a kteří mi poskytli nějaké informace a kamarádům, kteří mi pomoc  poskytují nyní. Nemohu jmenovat všechny, určitě bych někoho opoměl. Přesto pár jmen uvedu, Josef Holcman + ( bývalý člen osady Netopýr ), Václav Trpálek ( díky jemu a jeho otci  Václavu " Lelíčkovi " Trpálkovi ´+  ) se budete moct podívat na fotky z let 1930 - 1946 nejen z osady Gredo, Jiří Horák - brácha mého táty a pamětník Greda ( Nové Gredo ) z let 1952  - 59, pamětníci z Dubiny ( Třeťáku ), osadníci obnovené T.O. Gredo ze 60tých let a pak už moji kamarádi, z mé generace tedy z konce 60tých a následujících let. 

Předem chci také upozornit ( protože se bude toto téma občas objevovat ) , že tramping, tady u nás na Královédvorsku, ( nikoliv tedy celoplošně v republice ) nikdy nebyl úplně apolitický.  Hlavně v době tzv. První republiky kdy vzhledem k tomu, že většina trampů pracovala v místních fabrikách, nebo byli nezaměstnaní, tíhli a byli členy levicových stran  (např. Národní socialisti ) a velká část z nich byl členy KSČ. (Je to pochopitelné, vždyť i časopis TRAMP byl  za první republiky sině levicově zaměřen a na jeho vydávání se podíleli hlavně levicoví liberálové ). Tak tomu bylo i za Protektorátu a kolem roku 1948.

Později tomu však bylo naopak, a vzhledem k tomu že tramping byl komunisty potlačován, a trampové a se snažili tomuto uniknout, začali, ať již jen mezi sebou, ale někteří i veřejně, tento režim odsuzovat. Bohužel, na to někteří samozřejmě doplatili, a to jak kriminálem, tak emigrací.

Taky ( a to je z jiného soudku, a to doslovně ) se mi hrozně líbí, jak se někteří trampové vyhýbají problému  piva a kořaličky. Už v dobách začátků, si prostě trampové rádi dali do sosáčků, a pokud někdo tvrdí, že ne, tak prostě kecá. Neznám chajdu, kde by se občas neobjevil sud nebo flanděra s rumem. I na ohních, vždycky někdo vytáhne nějakou zásobičku,  poodejde a cákne si do volátka. A ani neznám nikoho, kdo by se na šmajdu nezastavil v hospodě ( pokud na ni narazí ) a nespláchl prach. Prostě keci jako " Kdo pije alkohol na tramp nepatří " jsou z per pisálků z rubrik " Z údolí a osad" ( Obrana lidu ) a Žlutého obdélníku ( Mladý svět). Proto si cením kronikáře T.O. Vamp - Oldy Vachka, že v jejich kronice nic nepřikrašloval a psal ji tak, jak to prostě bylo.Takže, pokud někdo bude tvrdit, že si nikdy na trampu nedal, tak buď kecá a nebo byl tak zmazanej, že si to nepamatuje.

Královédvorský tramping byl od roku 1929 ( mimo krátkou přestávku 1937 - 39 ), až do první poloviny 60tých let vždy vázán na vodu. Nejprve Tešnovská přehrada a asi tak od roku 1957 také na rybník Dubinu ( Třeťák ) u Bílé Třemešné.  V podstatě teprve po roce 1960 se začínají královédvorští trampové více toulat a jezdit ( většinou vlakem nebo na motorkách) i na vzdálenější místa.

Chci se také omluvit, pokud někde dojde k nepřesnostem, pamětníci prvopočátků již nežijí, takže vyprávění je zprostředkované a někde se může malinko lišit. Pokud zjistím nová fakta, nebo mně někdo upozorní na nepřesnosti, tak je opravím.

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode