Kokrhání od Kohoutova.

70tá léta

Na Královédvorsku nastává další velký rozmach trampingu. Jednak pod vlivem vyprávění o Gredě a také vzhledem k tomu, že komunisti rozpustili skautskou organizaci. Tím vzniká mnoho dalších nových osad a také jezdí více nových trampů, kteří nejsou členy žádné osady a vyrážejí porůznu buď sami, v nějaké partě a nebo se přidávají porůznu k osadám. Většina osad založených v 60tých letech, tou dobou ( až na pár vyjímek ) již neexistuje. Prakticky zůstavájí pouze Gredo, Yukon, Vinnetou, Ranč u Zlámanýho  šroubku, Velká Medvědice a Farma Hořenka.

K těm kteří jezdí bez členství v osadě patří např. sourozenci Vlkovi - Lumír " Slim ", jeho dvě sestry Jarča -" Šárka " a Alena - "Japonečka " a později nejmladší z nich Zdeněk " Jéňa" Vlk.

Dále sestry, " Sandy" a " Linda" Ježkovi a jejich mladší brácha Péťa, Jirka " Miglanc " Vančura, Jirka " Dědek " Řeřábek, Joska Holzknecht, Jirka " Ronny " Šlechta, Milan " Máňa" Šimůnek, Milan " Nudista " Krén, Jarda Průcha, Vangelis " Vaňas " Ganačos,Zdeněk " Řepa " Rada , Mirek " Topič " Řeháček, Karel " Charlie " Roleček.

V 70tých letech se proslavuje T.O. Velká medvědice pořádáním Neckyád a turnajů v bandyhokeji. Obě tyto akce bývaly hojně navštěvovány.

Také T.O. Vinnetou pokračuje v pořádání potlachů a volejbalových turnajů.

Další parta ze Dvora ve složení, Jossf " Kaštelán " Jarolímek, Jiří " Grizzli" Siber, Jiřía " Archibald" Nohejl, Jarda" Delfín" Volf,  Josef " Apač" Žabka a Jindra Majerová, jezdí na " MLEJN " do Bukoviny, který přestavují. Zde pořádají "Trampské olympijské hry ". 

Začátkem 70tých let jezdí na " Šroubek" - rančer Oskar " Rejpal" Rousek, Oskar Rousek ml.,Zdeněk " Dědek" Černohub ( dříve T.O. Vinnetou ), Míša Horochonič, Vašek Čálek, Vláďa " Sekyráček " Klouda, Josef " Bahňák " Petera, Richard "Ríša" Petera, bratři Jirka " Skřivan " a  Pavel " Dick" Kořínkovi,  Eman " Kongré " Vágner, Vašek Trpálek a Franta " Fanda " Nosián.  

V roce 1970 je založena osada  T.O. VAMP ( později psáno WAMP ) - šerif Jan " Kiki " Komárek, zástupce šerifa Vladimír Svoboda, kronikář Olda Vachek, Jarda Nechanický, Jindra Holub.

Tady se trochu zastavím. Při čtení jejich kroniky jsem se opravdu pobavil. Nebudu uvádět jména, ale cituji " ID a JJ se dne 11.4 1970 ( den založení )  vylučují z osady Vamp, protože nezodpovědně nesplnili požadavky, které jim byli sděleny týden před oficiálním založením osady. Budiž ostatním výstrahou !!!  Konec citace. Další zápis: " Začali jsme stavět chatu, hned ze začátku nás provází smůla, protože při třetí ráně se nám zlomilo topůrko u sekerky. Tak jsme šli do hospody ".  Později se k nim přidávají Jarda " Stromek " Janda, Standa " Stanly " Sucharda, Petr " Ťulda " Zuzánek.

T.O. BROUK PIFÍK - Jarda " Ptíca " Veselý, Leoš " Datel " Kracík, Pavel " Sanda " Špatenka, Jirka " Blána " Renner 

Po zákazu skautingu vznikají z bývalých skautů dvě osady.

Je to T.O. TRAPERS -  šerif Jiří " Cvrček" Flégl, Petr " Vocílka " Jirásek, Milan " Mundy " Munzar, Franta "Svatý muž ( Svaťák )" Holzknecht  Josef " Koukol " Mrázek a Mirek " Tulák" Novák . Tato osada neměla žádného hudebníka, a tak bral Vocílka sebou na vandry kufříkový gramofon na kliku a večer u ohně na něj vyhrával.  

T.O. DĚTI SLUNCE - Vláďa Čapek, Ivana Jeriová, Ivana Kuhnová, Alan Macek... Je to jedna z mála osad, která se tak nějak udržela do dnešních dnů.  

V roce 1970 jsou na Rabiši pořádány v září první Kovbojské hry ( obdoba potlachu ).

Rok 1971 - T.O. GOLDEN HIND  -  Igor " Omar " Appelt a Karel " Hryzálek " Vaníček.

V tomto roce na Rabiši staví Dáša " Darka" Širmarová z Trutnova, nad Farmářema svou chatu.

V roce 1972 je založena osada T.O. BLANKYT - Standa " Stanly " Sucharda, Honza Folda, Franta " Svaťák " Holzknecht 

Na Rabiši se staví další dvě chaty.

Jednu staví bývalý člen a spoluzakladatel T.O. Vinnetou Květoslav Sychra, ta nese název " U MMISIONÁŘE" a druhou Vašek Pacák " U HROBAŘE ". 

V roce 1973 se koná prakticky poslední " velká " smuteční slezina na Gredě. ( V dalších letech sem jezdí daleko méně trampů a proto se konají "smutečky " jednou za pět let. Přesto sem, poslední víkend v dubnu, jezdí vždy pár kamarádů. Je jich však bohužel, jen stále méně ).     

V tomto roce se zůčastnilo Kovbojských her, v srpnu, na  Rabiši cca 500 trampů.

V roce 1973, vzniká po přestavbě z boudy na nářadí u lesní školky na Mostku, ( poblíž kempu T.O. Velká medvědice ) " RANČ HRůZY ". Majitelem je Josef Dobřenský.

13.3 1974 se smrtelně zranil při autonehodě v Kohoutově Oskar " Rejpal" Rousek( 14.3 umírá ).

" Šroubek" přechází na Oskara Rouska ml.

Během tohoto roku většina starých osadníků ze " Šroubku" odchází a začínají jezdit mladší - Vasil " Vaska " Spišák, Břeťa Gruss, Jirka " Brouk " Erban, později ( v druhé polovině 70tých let ) se přidávají Jirka " Slováček " a Olda Hauserové, Karel " Čičako" Říčař, Pavel " Sanda" Špatenka, Jarda Fleček, Tomáš " Tom" Lukeš, Jana " Bublina " Vinařová, Věra " Kořalička " Raimová, Helena Grepová a Jarda " Pette " Labík, dříve šerif T.O. Blíženci .

 Na " Farmě Hořence" a " U Střeďáků" ( jak začínají trampové nazývat Darčinu chatu, po svatbě s Jirkou) se stále více soustředí hudební život a  Farmáři stále víc vyrážejí někam hrát a dělat radost posluchačům. 

V roce 1975, konkrétně 20.září je založena T.O. LOVCI KOŽEŠIN. Šerifem resp. šerifkou je Alena " Indiánka " MIzerová,  členy Mirek " Canda " Rejmont a Josef " Pípa " Bureš, kteří odešli z T.O. Velká medvědice. Dále  Josef  " Boža " Ruml,Jiří " Vlk " Vobořil a " Blízal ". Později se přidávají Dana Burešová, Lenka " Žvejka " Vlachová a Jarda Čeliš. Kemp mají jednak v Mostku, a druhý ve Cvikově. Osada pořádá v Martinově údolí u Cvikova " Houbokrosy " a potlachy v Hodkovicích nad Mohelkou. Dnes se povětšinou scházejí u Candy, v Mostku. Šerifem osady je v této době Pípa.

Někdy kolem roku 1975 přepouští svůj kemp v Adršpachu T.O. Slunovrat Omarovi a Hryzálkovi. Ti si začínají říkat " HVĚZDY SEVERU ". U Omara a Hryzálka se pozastavím. V této době byli ponejvíce známi svou chutí vařit a experimentovat a jídlem. Hryzálek dokonce vozil malou kuchařku. Jednou na vandru na osadě Kamarád ( u Jožky Slavíka ) se rozhodli, že upečou v ešusu perník. Jak to dopadlo ?  Perník i s ešusem skončily zakopány hluboko v zemi, neboť je nešlo od sebe oddělit.  Oba byli známi i tím, že vydržel hrát u ohně až do rána. Omar na kytaru a Hryzálek na mandolínu.

 V roce 1976 pořádají PDK ( Parta dobrých kamarádů ) DVORÁCI- Blančárka, Koukol, Fanda, Mundy, Vašek, Stanly a Péta, svůj první ( a poslední ) jarní oheň na Čertových hradech.

V tomto roce také přibyla další chata na Rabiši. Postavil ji Jirka " Koloběžka " Pavlíček,  který byl v době kdy žil v Liberci, členem T.O. Silver Fox. 

Někdy kolem roku 1978 někdo zapálil " Ranč hrůzy " Josky Dobřenského na Mostku a ten, tím zaniká.

V druhé polovině 70tých let objevují zatopené lomy na Nesytě, poblíž Kohoutova kamarádi z T.O. ŠTVANCI ( zal.1976 ), kteří si tady budují svůj kemp, a začínají zde pořádat své potlachy ( 1976 - 86 ). Šerifem je Květoslav " Plzeňák " Bělecký, s ním jezdí Karel " Charlie " Malý, Jana " Prcek " Páchová, Roman "Fox" Ondráček, Franta "Opočno" Dušek. 

Na Velikonoce 1979 zakládají Oskar, Omar a Viktor "Tuba" Novák, volné trampské sdružení " Tryskáči ze Dvora". Název sdružení dal Oskar podle " Tryskáčů ( Jets)  z New Yorku" , což jak mnozí jistě vědí, byla parta z muzikálu West Side Story ( druhou byli Žraloci - Sharks ). Omar tiskne vlajku a trička, a pod vlajkou " Tryskáčů" může jezdit kterýkoliv tramp ze Dvora. " Tryskáči"  nemají jakákoliv omezení v počtu a ani žádné zákony či stanovy a tak, se znakem můžou jezdit i členové kterékoliv Královédvorské osady. Vlajku stále pevně drží v rukou Omar .

Asi bych měl připomenout,  že v té době s Královédvoráky jezdily, ( většinou potajmu ) holky, které byly ve Dvoře na Tibáckém internátě . Andrea, Tulina, Jackie, sestry Valina a Ivana, Kostra.

Celá 70tá léta se vyznačují tím, že se party mezi sebou dělily, spojovaly, různě přelévaly, zanikaly a vznikaly nové. Takže někdo, byl během této doby třeba ve dvou nebo třech osadách.

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode