Kokrhání od Kohoutova.

Wostruha

Určitě nejzmámější a nejdéle hrající skupinou je právě Wostruha. Tato kapela byla byla založena v roce 1969 a její původní název byl Strawlings.

Protože se však chtěli kluci zůčastnit Porty, byli nuceni název změnit. Tvůrcem nového názvu byl Franta " Permon " Kalenský, který byl zároveň prvním spíkrem tohoto souboru.

Prapůvodní obsazení : Petr Hofman - kapelník, 5ti strunné banjo, Milan Pavelka - 4 strunné banjo, Milan Stránský - vokál, foukačka a percuse, Ivo Stránský - kontrabas, sólová kytara, Ervín " Budul " Doubrava - mandolína a Zdeněk Horáček - zpěv a doprovodná kytara.

Kapela se několikrát zůčastnila Porty a jiných festivalů :  2x vítězství v Hradci Králové, F a C festivalu v Jablonci n/N 1972 , celostátního kola Porty v roce 1973 a Porty ve Svitavách 1974. V roce 1973 získali druhé místo za text s písní  Mirka " Skunka " Jaroše, který byl prvním dvorním textařen této skupiny.

Další kdo prošel touto kapelou byli : Dimo Karadžos - zpěv a percuse, Hana Husáková - zpěv, Mudr. Jiří Rejl - zpěv a baskytara, Eda Šejnoha - percuse

, Víťa Lorenc - bicí.

Dnes hraje kapela ve složení: Petr Hofman - 5ti strunné banjo, Zdeněk Horáček - zpěv a doprovodná kytara, Ing. Jiří Bouček - foukací harmonika, Mirek " Apač " Šenfeldr - mandolína, Vlastík " Paša " Vlk - kontabas a Honza Man - bicí.   

S kapelou také hostují : Honza Máca - sólo kytara, Pepa Kučera - dobro, Pepa Malina - housle a Jitka Baudischová - kontrabas.

Nejdéle konferoval kapelu ing. Miloš Hoffman, který byl zároveň managerem. Dnes na jeho místě uvidíte Jardu Kratěnu, který je i textařem Wostruhy.

Zřizovatelem Wostruhy byl kulturní Hankův dům. Mnoho let pořádal vystoupení této kapely Vodácký oddíl ve Dvoře a o to se staral konkrétně Jarda Jákl a později Slávek Šorm. Nyní pořádá hraní Wostruhy Rondo music.

Asi nejslavnější koncert se konal v roce 1989 a konkrétně 17.listopadu, tedy v době kdy už se to v Praze mlelo. Na tomto koncertě hráli také : Dělová koule, Trn, Ženáči, Phobos a Jizerská protěž.

Asi největší slávu zažívala Wostruha v 70tých letech, kdy hrála na Karlově. K vyplňování přestávek také patřívalo vystupování Ráci se Skunkem.

Image této kapele vtiskli určitě nejen textaři Mirek " Skunk " Jaroš a Jarda Kratěna, ale také  Ivo Stránský, milovník jazzu a swingu. A tak Wostruhu zaručeně poznáte podle stylu hraní. Prostě jim to swinguje a když se jim daří,  říká Jarda Kratěna " Je to na desku ". 

 

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode