Kokrhání od Kohoutova.

Mirek " Skunk " Jaroš

Mirek se narodil 4.12 1950 ve Dvoře Králové n/L. Někdy v letech 1966 - 67 se stal členem T.O. Zlatý javor. Původně interpretoval jak trampské, tak i country písničky. Později mu to již nestačilo a tak se vrhl na překlady písniček americké country, ale i na tvorbu vlastní.

Na gymnáziu ve Dvoře kde studoval, začal chodit na angličtinu neboť jak říká " chtěl jsem vědět vo čem se v tý kántry zpívá ". Tady navázal přátelství se svým profesorem angličtiny panem Šulcem. Tento mu zprostředkoval kontakty do zahraničí a díky jim, se dostal k nepřebernému množství desek. Doma měl nepředstavitelnou diskotéku  písniček country zpěváků v té době nazývaných   " outlaw´s country ", tedy psanců country muziky jako byli W. Nelson, W. Jennings, K. Kristofferson a dalších. Dnes jsou tito  " outlaw´" s již klasikou country. Měl samozřejmě i ty klasické country zpěváky. Jeho vztah ke zpěvákům country se odrážel i v jeho přátelském počešťování jejich jmen. Kris  Kristofferson byl pro něj Krišpín, Rosanne Cash byla Rozárka Kešová, duo Brooks & Dunn  byli Brokeš a Daneš  atd. Další zvláštností Skunka byla i jak on říká " královédvorská kántryovština ", která je někdy pro ty, jenž nežijí v Podkrkonoší nesrozumitelná např. místo člověka vyslovuje čouka, soudruzi - souzi a na konci slov požívá typické podkrkonošské - ej a oj, a také zbytky němčiny, která nám zde  na okraji bývalých Sudet zůstala a dodnes ji používáme,  např. slovo flašky. To pak činí těm, kteří se snaží zpívat jeho písničky spisovně, určité problémy při frázování, když třeba zpívají místo flašky - láhve.

Mirek  velkou smůlu, že jeho tvorba byla v letech tvrdé normalizace, a tudíž nežádaná a brzy se objevil v hledáčku STB. Vždyť v Jablonci na Country festivalu, kde vyhrál jeho text druhé místo ( první mít nesměl ), mu pořadatelé  zakázali vstup na přebírání ceny v jeansové bundě, neboť to prý bylo " móóóc americké ". Tehdy mu Dáša  ( jeho dodnes žena ) řekla " Vykašli se na ně, nestojí Ti zato se ponižovat ". 

Skunk patřil do  generace která se říkalo " beatníci ". Tudíž rebel , ale i básník a poeta. Přestože v podstatě nikdy nesměl vystupovat, jeho písničky se vryly do paměti a díky kamarádům se roznesli po celé republice.

Rád dělal taky písničky o svých kamarádech a pro ně. Jsou to např.  Teddy blues ( kde se ptá " kam zmizela stará dobrá pára, co jezdila vždycky z Hradce ven ? " ), Javorový list, kde vzpomíná na svou mateřskou osadu Zlatý javor ( ... a v pošlapané trávě domovenka leží ......vem do dlaní svých javorový list ), Já jim závidím (  Já jim závidím, když je vidím stát na silnicích v maskáčích... já jim závidím Donald a Gredo...), Červený hasičský vůz ( ... a každá holka hned se svlíká když ji Miky řekne maličká, a klopí víčka když hadice stříká, vždyť ji hýčká Miky Brdička ( šerif jejich osady )) , Blues pivovarského řidiče ( ...můj závozník mě říká, že je to na pí.u, do taktu Czepela   ( náklaďák maďarské výroby ) si zpívám píseň pivovarských řidičů,  V Texasu je odevšeho kousek  ( ... možná o něco víc, to už dávno říkal Oskar Rousek, a každej Texasan to dobře ví ), Nikdy jsem nekouřil marijánku  ( ...nikdy jsem nežral LSD, nikdy jsem nevyloupil banku, vždyť jsem ze Dvora Králové ). 

V dalších  písničkách které dělal, se trefoval do politiky, např. Pohlavní život straníka ( moje žena milá štěká na mně jako pes, její stálé vytí nese do okolí, když odcházím s milicí zase cvičit do polí ), Děti z pomocné školy ( ...radujou se radujou, protože vědí čím jednou budou. Že z nic budou ředitelé, že z nich budou tajemníci, u armády velitelé, nukleární odborníci, děti z pomocné školy povedou nás výš a výš ....čím je člověk větší blb, čím má ohebnější hrb, tím lepší flek a plat, vždyť to znáš ze svého okolí ). O životě v paneláku zpíval v písničce Papundeklák, k TV seriálu o majorovi Zemanovi hned složil písničku  " Irena Čubírková " ( chtěl jich původně udělat 30, jako bylo dílů, to už však nestihl a složil jen dvě ). 

A nesmím zapomenout na ty  " s  hvězdičkou "  jakými byly,  Blues mužskýho hormónu ( ...na půl chlap a na půl žena, nikdo neví co to je, tohleto bych nikdy ne, ne, ani ve stoje ), Pesara, ( italský hit  ) (.... hormony, hormony, navlíkni si na něj dva tři kondomy, nebudeš li rozšiřovat svý pohlavní hormony. namusíš kupovat dětem bonbóny ) , ale i Felina z El Pasa ( ...já byl jsem Ti věrnej, pak přišel ten černej a Tvý kouzlo Felino ztratilo lesk, on usmál se krásně, ty bezzubý dásně, pak  polibek tichý mi na čelo dal ). 

Asi nejznámějšími jsou, ale  dodnes klasické písničky : Jižní sqadrona ( Jižní eskadrona, Montgomery ), Rychlejší koně, Guantánamo ( někdy se píše Quantánamo ), Kristus z plastiku, Dopis amerického vojáka, Mc Laren, Javorový list ( Domovenka ). Těch písniček je asi něco kolem 150 a tak je tady nelze všechny vyjmenovat.  Mnohé z nich natolik zlidověly, že už ani ti kteří je zpívají nevědí, že jsou od něj a dokonce Jižní sqadrona, se objevila i ve zpěníku pro základní školy.

Mirek byl v roce 1980 ( shodou okolnosti opustil republiku v srpnu, a tak 30té narozeniny trávil v lágru v Karlsruhe ) ) s rodinou, tedy manželkou Dášou a dcerami Ilčou a Klárkou  ( kterým bylo tenkrát 6 a 5 let ) prakticky vyštván komunistickým režimem ( hrozilo mu vězení, a tak mu  radši tehdejší mocipáni, umožnili vycestovat do Jugoslávie ) do emigrace.

Dnes žije v SRN, ale ani tam nezahálí. Jeho písničky jako Ostrov pokladů, Od tý doby co jsem utekl (  Pátek je můj psí den, v sobotu bych vyjel ven, ale není kam....neslyším houkat vlaky, a nejsou tu taky, campy plné trampů, to jsem míval rád ) hovoří o jeho touhách a stálém sepětí s domovem a trampy, nebo Ráno vstanu ( ..chlápek co mu Market patří má takových ještě pět, když ho vidíš tak by jsi neřek´l , že práskal fízlům dvacet let ), Bum bum, ratata ( ...lhal a krad a mordoval a lidem zdraví huntoval, a když přišel listopad, zlej mužík moc zle nedopad....) ukazují na to, že dál sledoval a sleduje to co se u nás děje.

Jeho písničky se hrají stále a pokud o ně máte zájem pokuste se sehnat nahrávky např. Wostruhy, Dělové koule, Wabiho Daňka, Standy Mrázka nebo nahrávky z Pašou pořádané  " Skunkiády ". ( Tam jsou od Bonanzy, Wostruhy, Dvorany,  Standy, Svaťáka, Kvakina,Juana, Darky a Oskara ).  

Mirek " Skunk " Jaroš

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode